Madeleine Pyk – en samling F769

Hans Johanson-Norsbo

(Sverige, 1897-1955)
Hans Johanson-Norsbo
(Sverige, 1897-1955)

HANS JOHANSON, akvarell, signerad och daterad 1931.

Stockholm. 63 x 46 cm.

Ej examinerad ur ram. Små hål.

Konstnär

Hans Norsbo var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och på studieresor till Frankrike och Italien. Hemkommen bosatte han sig i Norsbo utanför Falun och bytte senare namn från Johanson till just Norsbo. Norsbo tillhörde grafikergruppen Falugrafikerna. Han har främst målat porträtt och landskap, men även utfört arbeten i torrnålsetsning.

Utropspris
3 000 SEK