GOLVLAMPA, mässing och metall, Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1940-/1950-tal.
Runt skaft, ställbart i sidled. Svart plåtskärm med delvis genombruten dekor i ytterkant, vitmålad invändigt. Höjd ca 138 cm.
Slitage. Repor, märken. Möjligen senare skärm. Möjligen senare bemålad skärm. Ej funktionstestad.
Modellen avbildad på sid 234 i "Ljuset skall vara vitt och lysa fritt" av Johan Jansson utgiven 2009.