KANDELABRAR, 1 par, tenn, Nils Justelius, Eksjö, 1800-talets första hälft.

Rombformade. Fot med dekor av bladverk. Tassfötter. Delvis godronnerade ljuspipor. Lösa ljushållare för 3 ljus. Höjd ca 45 cm.

Skador. Avbruten ljusstake. Skeva. Ljusarmar hoptryckta. Lagningar. 2 omaka ljusmanschetter medföljer.

Utropspris
4 000 SEK