Motiv av handelsstation. Då troligen Macao. Skepp med holländsk respektive dansk flagga. 4 x 50, höjd ca 170,5 cm.
Slitage, repor och märken. Krackelyr samt mindre skador. Renoverad.
Har tillhört Broströmskoncernen. I denna ingick bland annat rederierna eller linjeagenturerna Svenska Amerika Linien, Svenska Orientlinjen, Svenska Ostasiatiska Kompaniet mf. Skärmen skall enligt uppgift varit placerad i koncernens styrelserum.