FOTPALL, "Siesta", Ib Kofod-Larsen för Ope, 1900-talets andra hälft.

Stativ av Bangkokteak. Djuphäftad klädsel av cognacsfärgad oxhud.

Bruksslitage, stoppning något torkad i hörnen.

"SIESTA - en lika praktisk som vacker pall tillverkad med alla synliga trädetaljer i Bangkok-teak, helt i skumgummi. Levereras såväl i tyg som äkta oxhud, häftad."
ur: Hem i Sverige, 1961, vol 4, sid A 146.
Modellen avbildad i helsideannons på samma sida tillsammans med modell "Generalen", också den formgiven av Ib Kofod Larsen.

Modell "Siesta" marknadsfördes i annonser och på mässor som kompletterande fotpall till sittmöblerna "Sälen", "Örenäs" och "Generalen". "Sälen" salufördes även med en för modellen specialritad fotpall.

Utropspris
2 000 SEK