VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Urtavla märkt Rob Engström, Stockholm. Genombrutet krön med bandrosett och kärve. Urhuset uppburet av pelare. Nederdel med girlander. Pendel finns. Höjd 90. Bredd 46 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Avslag. Repor.

Utropspris
2 000 SEK