Dekor med bl a pärlstav och palmettbård, lock krönta av pinjekottar. Tassfötter. Kaffekanna med avtagbart handtag i svärtat trä. Kaffekanna höjd 23 cm. Gräddkanna med förgylld insida, höjd 9,5 cm. Sockerskål höjd 14 cm.
Smärre bruksslitage och repor, kaffekanna med två uppböjda tassfötter.