KAFFEKANNA, GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, Jacob Engelberth Torsk, Stockholm 1904-05. Total vikt 1508 gram.

Dekor med bl a pärlstav och palmettbård, lock krönta av pinjekottar. Tassfötter. Kaffekanna med avtagbart handtag i svärtat trä. Kaffekanna höjd 23 cm. Gräddkanna med förgylld insida, höjd 9,5 cm. Sockerskål höjd 14 cm.

Smärre bruksslitage och repor, kaffekanna med två uppböjda tassfötter.

Utropspris
6 000 SEK