GOLVUR, Johan Nyberg, rokoko, Stockholm, 1700-talets andra hälft.

Skuren förgylld, samt målad dekor av landskapsceneri. Vitlackerad urtavla märkt Johan Nyberg Stockholm. Höjd ca230 cm. Två lod samt pendel medföljer. Nyckel finns.

Sedvanligt slitage. Senare målning, mindre renoveringar, kompletteringar och skador (pendel av).

Utropspris
10 000 SEK