VAS OCH SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal.

Skål med rund form och blå glasyr. Diameter 23 cm. Vas med reliefdekor. Höjd 25 cm.

Glasyrdefekter. Något nagg. Skål invändigt missfärgad med krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK