STÅNDSKÅP, allmoge, 1800-tal.

STÅNDSKÅP, allmoge, 1800-tal.

Rak form, profilerat krön. Bemålat med floral dekor. Dörr, bakomliggande hyllplan samt en skedhylla. Bredd 114, djup 55, höjd 182 cm. Nyckel finns.

Slitage, ställvis repor, märken. Maskstunget. Senare bemålning. Rökdoft.

Utropspris
3 000 SEK