STOL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft. Ephraim Ståhl, Stockholm. Signerad ES.

Spår av bemålning, skrapad. Kälade ben och sarger. Svarvade lodräta stolpar i rygg. Knappanfanger.

Förstärkta hörn, något instabil, fläckar. Ytslitage.

Utropspris
3 000 SEK