Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

JOHAN KROUTHÉN, olja på duk, signerad och daterad 1917.

Trädgård med rödmålad stuga och blommande äppelträd. 74 x 99 cm.

Färgbortfall vid signatur. Några repor.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.

Utropspris
70 000 SEK