BORDSPENDYL, 1800-talets mitt/andra hälft.

Stomme i mörkbetsat trä, på runda fötter med emaljerad urtavla. Välvt krön med solfjädersformation samt sidor flankerade av pelare i sten. Dekor och pendel i gulmetall. Höjd 50 cm.

Slitage. Skador, sprickor och anlöpningar. Färgbortfall samt mindre bortfall. Dekor element saknas. Två fötter lösa. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK