Olika storlekar och modeller. Samtliga med polykrom dekor. 4 st med imarifärger, två djupa tallrikar, tre med konturerad kant samt en med oktagonal form, en flat med dekor av tranor. Diameter ca 23 - 22,5 cm.
Slitage, repor och nagg. Mindre sprickor. Någon lagning.