TÅRTKNIV samt TÅRTSPADE, silver och porfyr, bland annat Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm, 1858.

Tårtkniv med skaft i porfyr, längd 20,5cm. Tårtspade med skaft i silver, genombrutet blad i nysilver, längd 30,5cm.

Bruksslitage. Porfyrskaft brutet itu. Avskavd försilvring på tårtspade. Bucklor. Repor.

Utropspris
2 000 SEK