Sidney Gibson

(Sverige, 1887-1959)
Sidney Gibson
(Sverige, 1887-1959)

SYDNEY GIBSON, gips, skulptur. Ej signerad.

Figurgrupp bestående av kvinnna, man och barn. Höjd 23 cm.

Ytslitage. Ytsmuts.

Sidney Gibson (1877-1959) Idag främst känd som bildhuggare och möbelarkitekt, i synnerhet för sina möbler till Stockholms Stadshus, klismosstolarna i Prinsens Galleri. I början av sin yrkesbana ritade Gibson silver. Föremål av hans hand är mycket ovanliga på marknaden.

Konstnär

Sidney Gibson var en svensk skulptör och konsthantverkare. Han var elev vid Konsthögskolan i Stockholm 1896-1899 och arkitektelev vid Tekniska högskolan i Stockholm 1902-05. Han företog därefter studieresor utomlands, bland annat till London, Paris och Florens. Gibson engagerades av Ragnar Östberg vid uppförandet av Stockholms stadshus, där han bland annat utfört skulpturgruppen "Moder med barn" på östra tornet. Som konsthantverkare har Gibson - bland annat i inredningen av Stora galleriet i Stockholms stadshus - framför allt ägnat sig åt möbler, armatur och silverpjäser. Som utställare medverkade han bland annat vid Baltiska utställningen i Malmö 1914 och Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. Gibson finns representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
1 500 SEK