VAS samt FAT 4 st, Carl-Harry Stålhane samt Gunnar Nylund, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Fältspatsglaserat stengods i olika kulörer. Vas signerad CHS, höjd 22 cm. 4 st fat/askfat, signerade GN, längd 14,5 - 22 cm.

Bruksslitage. 2 med nagg på undersida. 4 delar andrahandssortering. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK