Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Fem lådor. Bredd 96. Djup 50. Höjd 85 cm.
Repor och märken. Slitage. Avslag. Fanerskador. Delvis senare beslag. Ett bakben defekt. Någon listbit saknas. Nyckel saknas.