SEKRETÄR, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Svängd bukig form, fanerad i olika träslag. Intarsiadekor av blommor samt dekorelement i gulmetall. Snedklaff med bakomliggande inredning. Längd 66, total bredd 45,5, höjd 92 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Skador och fanerskador. Mindre bortfall. Nyckel finns.

Utropspris
2 000 SEK