Fanérad i valnöt. Skuren dekor, flankerandes av pilastrar. Överdel med glasat dörrpar, bakomliggande hyllinredning. Underdel med dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Låda. Bredd 114, djup 59, höjd 242 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Nyckelbricka lös, handtag lös med saknande del. Lösa delar.