BOKILLUSTRATION, gouache, Indien/Persien 1800-tal eller äldre.

Figurala motiv. Bildstorlek 20x13 cm.
Fri översättning av den finskspråkiga texten på bakstycket.

Persiska miniatyrmåleriets guldålder inföll på 1400-1500 –talen, och dess huvudsakliga orter var Herat Tebriz och Ispahan. Det typiska för denna islamska miniatyrkonst var att den saknade nästa helt religiöst samband. Miniatyrer målades på papper och i huvudsak som illustrationer till dikter. Pappersframställningen spreds redan på 1200-talet från Kina till Persien.
Den handskrivna texten utgör en betydande roll i bildkompositionen. Berömda poeter uppskattades mer än konstnärerna. De miniatyrer som kan köpas idag är vanligtvis skurna ur handskrifterna, där den dekorativa texten och bilden tävlar om utsmyckningen.
Man undviker perspektiv och skuggningar i måleriet, vilket gör att helheten påminner om ornamentik. Konturerna kan vara mycket tunna, även om de är målade med fjäderpenna.
Någon persisk poet har sagt; ”Världen är skapad med fjäderpenna. Utan den skulle inte världen finnas till”.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris
150 EUR