LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal. Höjd ca 138 cm.

Bronserad metallstomme behängd med olikformade prismor, delvis glasad mittstam. Tolv ljusarmar med glasmanschetter och urnformade ljushållare. Riklig växt och blomornamentering. Elektrifierad.

Slitage. Fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

554. Nils von Dardel, Studie till "Exotiskt landskap".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK