SPINDELUR, silver, Wallerius, Norrköping, 1800-tal.

Vit emaljurtavla med svarta romerska siffror märkt Wallerius NORRKÖPING. Även urverk märkt Wallerius Norrköping. Diameter 60 mm.

Urtavla med sprickor och skador. Slitage, repor samt bucklor. Lösa delar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK