GOLVLAMPA, A 805, "Änglavinge" Alvar Aalto, Artek 1970-tal.

Foten klädd i svart läder, skärmen vitmålad metall och mässing. Bär etikett Valaistustyö. Höjd 174 cm.

Slitage, skärmen med intryckningsskador, sned. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 000 EUR