HERRBYRÅ, Stockholm, sent 1800-tal.

Rak form med utdragslådor. Målad dekor. Utdragslådor med dagbeslag. Etikettmärkt målarmästare Alfred Andresson, Stockholm. Längd ca 77, djup ca 44, höjd ca 155 cm.

Slitage, repor och nagg/märken. Färgbortfall samt krackelyr. Mindre renovering (förstärkningar invändigt) Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK