SERVISDELAR, 77 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor. 21 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 6 desserttallrikar, 11 större assietter, 7 mindre assietter. Diameter 16 - 26 cm. 3 fat, längd 28 - 38 cm. 1 soppterrin med lock och fat, 1 såssnipa, 1 kanna samt 2 skålar på fot.

Bruksslitage. Mindre fotnagg. Tre tallrikar med sprickor. Kanna med omfattande sprickor. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK