Fanerad med mahogny. Tudelad. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över klaff. Tre lådor under klaff. Beslag av läder. Skuren dekor. Bredd 115. Djup 52. Höjd 143 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Smärre fanerskador. Solblekt. Någon knopp saknas i skrivinredning.