KONUNG GUSTAF II ADOLFS BIBEL, "Biblia Thet är All then helgha Scrifft..", Stockholm 1618.

Illustrerad av träsnitt i texten, samt en avbildning av Jerusalems tempel. Band av skinn.

Ej fullständigt genomgången. Band med skador. Titelblad saknas. Revor. Fläckar. Bruksslitage.

Utropspris
5 000 SEK