MEDALJ. Hertig Karl (XIII) blir kansler för Uppsala universitet 1792. Utförd av L. Grandel i Rom. Silver 5,3 cm 69,5 g.

Bröstbild)(Arion med sin lyra sittande på simmande delfin POTENTI…=Åt havets mäktiga gud – Uppsala universitet åt sin höge kansler 1792.

Mycket vackert exemplar/Extremely fine.

Proveniens

Överdirektör Erik Montells samling

Hildebrand 6.

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
7 500 SEK