SERVISDELAR, 15 st, "Maininki" och "Säde", Göran Hongell, Karhula Glasbruk, 1930-tal.

"Maininki" (dyning) i brunt glas. 4 st fat till kaffekoppar 14 cm, 2 st fat 21,5 cm, gräddsnäcka höjd 9 cm, sockerskål diameter 10,5 cm.
"Säde" (stråle) i brunt, blått och klart glas. 2 st fat till kaffekoppar 14 cm, 2 fat 20,5-25,5 cm, gräddsnäcka höjd 7 cm, sockerskål diameter 8,5 cm, skål diameter 17 cm.

Bruksslitage, repor. Smärre nagg på sockerskål.

Utropspris
200 EUR