ANTIKT MYNT. Rom. Kejsardömet. Trajanus 97-117. Aureus. Guld 7,21 g.

Diameter ca 1,8 cm.

Varit infattad, repor/Has been mounted, scratches.

Proveniens

Överdirektör Erik Montells samling

Cohen 581.

Utropspris
7 000 SEK