ANTIKA MYNT. 4 st brons.

ANTIKA MYNT. 4 st brons.

Rom. Kejsardömet. Trajanus 97-117. As. Brons 11,24 g. Gordianus III 238-244. Sestertie. Brons 21,18 g. Bysantinska riket. Justinianus I 527-565. Follis. Konstantinopel. Brons 19,61 g. Anonym follis. Tillskriven Basilius II:s och Constantin VIII:s samregering 976-1025. Follis. Brons 19,24 g.

Åldersrelaterat slitage och smärre kantskador.

Proveniens

Överdirektör Erik Montells samling

Cohen 446; Sear 163 v.;Sear 1813.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

343. Sked, silver, ostämplad, troligen Hamburg 1600-talets förra hälft. Barock.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK