ANTIKT MYNT. Bysantinska riket. Constans II 641-668. Solidus. Konstantinopel. Guld 4,28 g.

Diameter 2 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Överdirektör Erik Montells samling

Sear 964.

Utropspris
1 500 SEK