ERIK TRYGGELIN, olja på duk signerad o daterad 1926
"Klara sjö vi serafimen 1921". Ca 45,5x60 cm.
Smärre enstaka repa.
ERIK TRYGGELIN 1878-1962. Tecknare och fotograf, Stockholms stadsmuseum 1976.
Alstret är komponerat 1921, men signerat o daterat först 1926. Motivet var återkommande och Tryggelin utförde 1949 den närmast identiska "Bolinders verkstäder vid Klara sjö (efter skiss från 1924)" Målningen finns i Stockholms stadsmuseums samlingar.
Häfte med följer.