Anna-maija Salo

(Finland)
Anna-maija Salo
(Finland)

TAKLAMPA och BORDSLAMPA, design Anna-Maija Salo, Finland 1970-tal.

Gul, vit och klar akrylplast. Etikettmärkta.
Taklampan blomformad, med detaljer i trä. Tot. höjd 45 cm.
Bordslampan med kvadratiska former. Höjd 28 cm.

Ej funktionstestade. Smärre bruksslitage.

Utropspris
200 EUR