FICKUR, 14k guld, Hamilton Watch Co, Railroad, tidigt 1900-tal. Vikt ca 125g.

Vit urtavla med liten sekund, blånade stålvisare, index med romerska siffror, yttre sekundindex med röda arabiska siffror. Diameter ca56mm.

Slitage. Ej funktionstestad. Urtavla skadad. Verket går ej att lyfta ur boett.

Utropspris
5 000 SEK