Jan Martszen de Jonge

(Nederländerna, 1609-1647)
Jan Martszen de Jonge
(Nederländerna, 1609-1647)

JAN MARTSZEN DE JONGE, hans krets, olja på pannå.

Kavalleribatalj, scen från 30-åriga kriget. Förstärkt pannå 73 x 107 cm.

Ytsmuts. Retuscher. Skavmärken längs ramens kant. Repor. Smärre krackelyr. Förstärkt pannå.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion 386, 4 nov 1970, kat nr 643.

Utropspris
50 000 SEK