DÖRRHANDTAG, möjligen Walter Gropius för S.A. Loevy, Berlin, Tyskland 1920-30-tal.

Gjuten brons och stål. Längd 17 cm x 13 cm.

Slitage, stålet rostanlupet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 357.

Utropspris
1 500 SEK