SKÅP, allmoge, Jämtland, 1800-talets början.

Blåmålad och med blomsterdekor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan samt underliggande utdragslåda. Höjd ca 180 cm, längd ca 110 cm, djup ca 35 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor.

Utropspris
10 000 SEK