BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Frankrike, Louis XVI, omkring 1800.

Stomme i vit marmor och mässing. Urhuset flankerat av kolonner. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror märkt "Piolaine A Paris". Pendel finns. Höjd 41, bredd 27cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Nagg. En fot saknas, mitten. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK