SKRIVSKÅP, barock, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, barock, 1700-tal.

Ek. Överdel med uppsvängt krön och 2 dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. 3 lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 125. Djup 58. Höjd ca 230 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Bitar av listverk saknas. Senare sockel.

Utropspris
10 000 SEK