GOLVLAMPOR, ett par, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Mässing och målad metall, rund fot med tassfötter, räfflat skaft, tre ljusarmar. Totalhöjd (inkl. skärm) 164 cm.

Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestade. Snarlika skärmar.

Utropspris
2 000 SEK