MATSERVIS, 57 delar, porslin, Rosenthal, 1900-talets första hälft.
Vita med guldkant. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 6 uppläggningsfat i olika storlek, 2 skålar, såsskål.
Bruksslitage. Såsskål med lagning.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.