DAGBÄDD, "modell nr 192", Börge Mogensen, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stomme i bok, två dynor i rygg, rödmelerad klädsel, klädda knappar, sittdyna med svartmelerad klädsel med klädda knappar, överdrag i samma rödmelerade klädsel, etikettmärkt. Längd ca 193cm.

Slitage på stomme.

Enligt säljare omklädd 2011.

Utropspris
6 000 SEK