ÄGGKOPP och STRÖARE, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1955 och Evald J. Nielsen (1910-1981) Köpenhamn. Silvervikt 44 g.

Äggkoppen invändigt förgylld, tre kulfötter.
Ströaren i sterling silver på svart fotplatta i bakelit.
Höjd ca 4,5 cm.

Graveringar. Bruksslitage.

Utropspris
200 EUR