MEDALJER, 2 st, förgyllt silver, bla Litteris et Artibus från 1994. Tot ca 42 gram.

Litteris et Artibus förgylld med Carl XVI Gustafs porträtt, högblått band. Diam 3 cm. I originaletui med miniatyrrosett och med etikett "PA Fogelström".
Medalj med Gustaf V: porträtt, "Med tack för värdefull insats i folkförsörjningens tjänst 1942-49", förgylld. Ljusblått band med gula ränder. Diam 3,1 cm. Originaletui.

Smärre slitage, Litteris et Artibus med Per Anders Fogelströms namn.

Proveniens

Per Anders Fogelström resp dennnes syster Ingrid Fogelström.

Utropspris
1 500 SEK