TAKLAMPOR, ett par, Peter Behrens för AEG (Allgemeine Electricitäts-Gesellschaft), 1900-talets första hälft.

Droppformade. Koppardetaljer med opakt och frostat glas. Höjd 87. (från takfäste)

Slitage. Ej funktionstestade.

Utropspris
5 000 SEK