SKRIVBORD, gustaviansk stil, 1800-talets mitt.

Mahogny. Uppsats med jalusidörrar med bakomliggande lådor och fack, dekor av kolonner av marmor. Grön filtklädd skrivskiva. 5 lådor i sarg. Beslag av mässing. Raka avsmalnande ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Längd 171. Bredd 94. Höjd 119 cm. Nyckel finns.

Repor och märken. Mässingslist med skador. En marmorkolonn lagad. Smärre fanerskador. Torrsprickor. Lös listbit medföljer. Ett lås defekt.

Utropspris
25 000 SEK