VÄGGSKÅP, rokoko, 1700-tal.

VÄGGSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Bemålat trä. Skåp med slagdörrar och bakomliggande hyllinredning samt en låda. Svängt brutet krön. Längd 83, bredd 31, höjd 111 cm. Nyckel finns.

Slitage, mindre skador, sprickor och hål. Spår av skadedjur. Troligen tidigare överskåp. Framtagen originalfärg. Mindre nyckel till låda saknas.

Utropspris
4 000 SEK