SOFFA, rokokostil, 1900-talets början.

Förgylld och bronserad, rottingsits samt -rygg. Sittplymå samt delvis klädd rygg.
Längd 135 cm, djup 68 cm, höjd 104 cm.

Senare rotting på sitsen. Klädsel med märkbara fläckar. Betydande förgyllningsbortfall.

Utropspris
4 000 SEK